Dobry wybór, to mądry wybór

O czym pamiętać przy zakupie mieszkania nie tylko na wynajem ?

Decyzja o zakupie mieszkania jest jedną z najważniejszych w życiu. Bardzo często wiąże się z koniecznością wzięcia mniejszego lub większego kredytu na dość długi okres czasu. Dlatego powinna być poprzedzona przemyśleniami i analizą własnego trybu życia. Często w takim momencie pojawia się wielu życiowych doradców, którzy chcą dla kupującego jak najlepiej. Ale nie są w stanie postawić się w jego sytuacji. Dlatego warto zachować zdrowy rozsądek i zastanowić się nad własnymi potrzebami samodzielnie .

Jakiego mieszkania potrzebuję?

Warto zadać sobie takie pytanie. Można doprecyzować je kolejnymi pytaniami:

 • ile pokoi ma mieć wymarzone mieszkanie?
 • jaki ma być metraż?
 • czy pokoje mają być nieprzechodnie?
 • czy salon może być połączony z kuchnią?
 • czy jedna łazienka wystarczy?
 • czy potrzebuję balkonu? miejsca parkingowego? komórki lokatorskiej?
 • czy chcę mieszkać w tym mieszkaniu do końca życia, czy ma być tylko inwestycją?

Po odpowiedzi na te kilka prostych pytań można zacząć szukać odpowiedniego lokalu.

Gdzie ma być zlokalizowane?

Kolejnym ważnym aspektem, który powinien być wzięty pod uwagę, jest lokalizacja mieszkania. Jeśli szukamy mieszkania dla siebie, ważne będą:

 • odległości do sklepów, kościoła, przychodni, szkół, itp.
 • możliwość zaparkowania jednym lub dwoma autami oraz miejsca postojowe dla gości,
 • bliskość parków, ścieżek rowerowych, przystanków,
 • renoma dzielnicy i bezpieczeństwo, jakie w niej panuje.

Przy szukaniu mieszkania pod inwestycję patrzeć będziemy na ustawność samego mieszkania i jego elastyczność pod względem aranżacji. A także atrakcyjność dzielnicy, która przyciągnie przyszłych wynajmujących.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Oprócz analizy własnych potrzeb, po znalezieniu odpowiedniego mieszkania należy dopilnować jeszcze formalności. Niektórzy wolą kupować mieszkania deweloperskie, inni preferują rynek wtórny. W każdej sytuacji kolejne kroki różnią się od siebie. Podczas szukania mieszkań na rynku wtórnym warto skorzystać z pomocy agenta nieruchomości, który sprawdzi stan prawny lokalu i przeprowadzi nas przez cały proces zakupu. Można też zamówić ekspertyzę techniczną lokalu. Natomiast jeśli chcemy kupić mieszkanie od dewelopera, warto sprawdzić jaką ma opinię. Czy stawiane przez niego budynki są dobrze oceniane. Tutaj także warto poprosić o pomoc eksperta podczas odbioru mieszkania.

Autor

 • Posiadacz płyt winylowych z muzyką lat siedemdziesiątych. Kolekcjonuje także sprzęt audio i pocztówki. Pracował w wielu firmach zajmujących się finansami oraz doradztwem podatkowym. Fan wędkowania i majsterkowania w przydomowych garażu.

2 Comments

 1. tessa

  Mieszkanie pod wynajem to popularna forma inwestycji. Na tyle popularna, że się jej po prostu obawiam. Na rynku zrobiła się spora konkurencja i ciężko znaleźć dobrego lokatora.

 2. Szajbus

  Chciałem kupić mieszkanie pod wynajem, ale z tego co obliczyłem, to niezbyt się opłaca. Musiałbym zrobić remont, musiałbym dbać o bieżące naprawy usterek, a co najgorsze liczyć się z tym, że lokatorzy coś zniszczą. Lepiej kupić sztabki złota.

Dodaj komentarz

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén