Dobry wybór, to mądry wybór

Od czego zacząć urządzanie pierwszego mieszkania?

Młodzi ludzie często dążą do stabilizacji i samodzielności. Nic dziwnego, że pierwszym etapem jest kupno własnego mieszkania. Niektórzy odkładają pieniądze na ten cel przez kilkanaście lat, inni biorą kredyt hipoteczny. Nieważne, na którą wersję się zdecydujemy, bo najbardziej emocjonujący jest moment, w którym wchodzi się do własnego, jeszcze pustego mieszkania. W głowie nowego lokatora od razu tworzy się wizja, urządzenia własnego lokum po swojemu .

Od czego zacząć urządzanie pierwszego mieszkania?

Każdy z nas ma preferencje dotyczące miejsca do spania, ułożenia mebli w kuchni, a także wyglądu łazienki i przedpokoju. Upodobania dotyczą nie tylko rozkładu mebli, ale również stylu w jakim ma być urządzone mieszkanie. Na początek warto zastanowić się nad ogólnym pomysłem na wystrój domu. Aktualnie popularne są nowoczesne, pełne przestrzeni wnętrza.

Wśród najczęściej wybieranych stylów można wyróżnić:

 • nowoczesny,
 • loftowy,
 • skandynawski,
 • glamour,
 • boho,
 • retro.

Oczywiście inaczej będzie wyglądało lokum dla singla, a inaczej dla pary czy rodziny z dziećmi. Jednak urządzając mieszkanie najlepiej patrzeć perspektywicznie. Warto wybiec nieco w przyszłość, aby później nie trzeba było remontować całego lokum np. w związku z pojawieniem się potomstwa. Jeśli mamy problem z rozpoczęciem planowania urządzania mieszkania, to można poprosić o pomoc projektanta wnętrz.

Czego nie może zabraknąć w pierwszym mieszkaniu?

Jest kilka rzeczy, tak zwanych „must have”, które powinny znaleźć się w każdym mieszkaniu. Wśród nich można wymienić:

 • sprzęt RTV i AGD,
 • regały na książki,
 • wygodne łóżko.

Zwykle od tych przedmiotów zaczyna się przygodę z wyposażeniem wnętrz mieszkania. Oczywiście muszą pasować do stylu, w którym ma być urządzone całe lokum. Jeśli od razu nie masz finansów na zakup wszystkich potrzebnych mebli i dodatków, to kompletuj wyposażenie po kolei, ale zacznij od wyżej wspomnianych rzeczy.

O czym często zapominamy urządzając pierwsze mieszkanie?

Pochłonięci ekscytacją związaną z nowym lokum, ludzie bardzo często skupiają się na stylu i dodatkach, a zupełnie zapominają o funkcjonalności. Pamiętaj, że mieszkanie ma być przede wszystkim wygodne! Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia to z pewnością zamiast wanny musisz zdecydować się na prysznic. Zaś jeśli lubisz gotować, to pomyśl o tym, jak zaprojektować kuchnię, aby czuć się w niej swobodnie i mieć wszystko pod ręką podczas przygotowywania posiłków. </p

Autor

 • Posiadacz płyt winylowych z muzyką lat siedemdziesiątych. Kolekcjonuje także sprzęt audio i pocztówki. Pracował w wielu firmach zajmujących się finansami oraz doradztwem podatkowym. Fan wędkowania i majsterkowania w przydomowych garażu.

2 Comments

 1. ważniak

  Urządzenie mieszkania od zera nie jest łatwą sprawą. Gorsze jest chyba tylko przearanżowanie. Moim zdaniem warto wypróbować programy do urządzania wnętrz, aby wstępnie sprawdzić wystrój.

 2. Vito

  Chciałem urządzić mieszkanie najniższym możliwym kosztem i wyszła z tego totalna tandeta. Jeśli chcecie się tym zajmować to, zacznijcie od przygotowania planu i budżetu. Ja się sparzyłem, niestety chytry traci dwa razy jak mówią.

Dodaj komentarz

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén