Dobry wybór, to mądry wybór

Wróżenie z kart – istota i znaczenie tej praktyki

Jedną z odwiecznie fascynujących dziedzin ludzkich zainteresowań jest świat ezoteryki. Często borykamy się z egzystencjonalnymi pytaniami lub ciekawi jesteśmy przyszłości. Karciane wróżby mogą być bardzo pomocne w rozwiewaniu owych wątpliwości. Jak zatem wygląda wróżenie z kart? Odpowiedź poniżej.

Wróżenie z kart – jak zacząć?

Aby rozpocząć praktykę karcianego wróżbiarstwa, należy się odpowiednio przygotować. Warto zatem zaopatrzyć się w talię kart nową, uprzednio nie używaną i przez nikogo nie dotykaną. Chodzi o to, by była ona wyzwolona od energii innych osób. Gdy już taką talię posiadamy, należy się z nią zapoznać, oglądać, dotykać, tasować. W ten sposób karty zostają nasycone energią właściciela. Talia kart powinna zawsze mieć to samo przeznaczenie – do wróżb, nie do gier. Ponadto, warto ją zawsze przechowywać w tym samym opakowaniu (może być to osobna szkatułka lub woreczek).

Wróżenie z kart – układy oraz znaczenie

Wróżenie z kart kryje w sobie elastyczność układów oraz ich ilości w zależności od rodzaju i wagi wątpliwości pytającego.

W odniesieniu do typów układów możemy wybierać spośród zwykłych pasjansów lub znaczeniowych układów kart. Te pierwsze dotyczą zadawania prostych pytań, na które uzyskujemy jasną odpowiedź tak/nie. Drugie zaś kryją w sobie dogłębną analizę osoby pytającej oraz rozważania o jej życiu przeszłym, teraźniejszym i przyszłym. Są zatem mocno spersonalizowane i wymagają efektywnego powiązania osobnych znaczeń kart (automatycznie do nich przypisanych, które można znaleźć w poradnikach) z indywidualnymi dziejami życia pytającego.

W nawiązaniu do ilościowego doboru kart, w przypadku pasjansów może obowiązywać cała talia, zaś przy układach spersonalizowanych będzie to 24 karty od dziewiątek do asów.

Sztuka wróżenia z kart

Na szczególną uwagę zasługują karciane wróżby o wymiarze spersonalizowanym. Wiele jest przecież osób, które poza poznaniem przyszłości pragną dokonać analizy swojej egzystencji. Sztuka ta wymaga nie tylko znajomości tzw. książkowych objaśnień kart, ale również umiejętności powiązania ich ze sobą oraz życiem pytającego. Analizie podlegają tu następujące kategorie:

 • „dla Ciebie” – karty odnoszące się do osoby pytającej i tylko faktów z nią związanych
 • „dla domu” – dotyczy życia domowego i rodziny pytającego
 • „co było” – fakty z przeszłości pytającego, które mogą mieć znaczenie dziś oraz w przyszłości
 • „co będzie” – wydarzenia, które mogą nadejść, jednak osoba pytająca może mieć na ich rozwój wpływ (np. może czemuś zapobiec)
 • „co być musi” – wydarzenia, które odbędą się mimo woli
 • „co podeptałaś/łeś” – aliza tego, co dana osoba odrzuciła w życiu, wady oraz zalety tych aspektów
 • „co masz w sercu” – analiza uczuć pytającego

Na każdą kategorię przypada po 3 karty, spośród figur wybieramy najbardziej odpowiadającą wyglądowi pytającego kartę. Na tę kartę kładziemy samodzielnie wybrane przez pytającego karty spośród stosu kart uprzednio rozłożonych i zakrytych. Będzie to wcześniej wspomniana kategoria serca. Resztę rozkładamy na poszczególne kategorie i rozpoczynamy analizę kolejno od kategorii „dla Ciebie”.

Wróżenie z kart pomaga wskazać odpowiednią drogę oraz pokazać pewne aspekty życiowe z innej perspektywy.

Autor

 • Posiadacz płyt winylowych z muzyką lat siedemdziesiątych. Kolekcjonuje także sprzęt audio i pocztówki. Pracował w wielu firmach zajmujących się finansami oraz doradztwem podatkowym. Fan wędkowania i majsterkowania w przydomowych garażu.

2 Comments

 1. Vinona

  Próbowałam kiedyś nauczyć się w wróżyć z tarota ale nie wyszło. Tarot wymaga sporej wiedzy i niezwykłej intuicji. Wiem że tego nie zdobywa się w tydzień, ale dałam sobie spokój.

 2. Zoe

  Ja nie miałam pod ręką tarota, więc używałam talii kart klasycznych. Niestety kompletnie nic się mi nie sprawdziło. Stąd raczej wniosek, że po wróżbę należy udać się do profesjonalisty.

Dodaj komentarz

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén